بیماری های زناندانستنی ها

عفونت واژن چیست؟ انواع و علائم آن

عفونت واژن (واژینیت) یکی از مشکلات ناخوشایند و آزاردهنده است که هر سال زنان زیادی درگیر این مشکل می شوند.

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=5323

 

عفونت واژن (واژینیت) یکی از مشکلات ناخوشایند و آزاردهنده است که هر سال زنان زیادی درگیر این مشکل می شوند. این اختلال ممکن است در تمام سنین رخ دهد، اما زنان بیشتر در سنین باروری مستعد ابتلا به آن هستند. اغلب بانوان با این مشکل آشنایی دارند و حداقل در طول زندگی یک بار آن را تجربه کردند. اما ممکن است برخی افراد به طور دقیق علائم و انواع این عفونت ها را ندانند.

در این مقاله از عطارگرام سایت مرجع طب سنتی شما را به طور کامل با انواع عفوت واژن و علائم این عفونت ها آشنا میکنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

علائم و انواع عفونت واژن

 

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

علائم شایع عفونت واژن

  • خارش واژن
  • تغییر در میزان ترشحات از واژن
  • تغییر در رنگ ترشحات واژن شما
  • درد یا سوزش ادرار
  • درد در هنگام مقاربت
  • خونریزی واژن یا لکه بین

 

آشنایی با انواع عفونت واژن

به طور کلی، سه نوع عفونت وجود دارد: عفونت قارچی واژن، عفونت باکتریایی واژن و تریکوموناس. ترشحات واژن، خارش و سوزش از علائم این سه نوع عفونت است. دانستن تفاوت میان انواع این عفونت ها و درمان اختصاصی هر یک برای کاهش علائم این بیماری ها ضروری است.

 

انواع عفونت واژن و علائم آن

 

1.عفونت قارچی

شایع‌ترین نوع  عفونت واژن (واژینیت) عفونت قارچی است که توسط یکی از انواع مختلف قارچ موسوم به کاندیدا “candida” ایجاد می‌شود. به طور معمول کاندیدا در مقیاس کم در مهبل و در بدن شما بی ضرر است اما در شرایط خاص، رشد بیش از حد کاندیدا صورت می‌گیرد و باعث ایجاد عفونت واژن می‌شود.

این شرایط ممکن است شامل تغییرات در سطح هورمون ناشی از بارداری، قرص‌های ضد بارداری یا قاعدگی باشد. برخی شرایط دیگر که خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژینال را افزایش می‌دهد شامل داشتن قند خون مداوم یا مزمن و کاهش ایمنی به دلیل شرایط حاد پزشکی مانند HIV یا ایدز است.

علائم عفونت قارچی واژینال شامل ترشح غلیظ و سفید است که بعضی از خانم‌ها آن را به پنیر دلمه شده تشبیه می‌کنند. همچنین عفونت‌های قارچی می‌تواند باعث خارش واژن و قرمزی ولو یا فرج (لب‌های خارجی ناحیه تناسلی زنان) و مهبل شود.

 

2.عفونت باکتریایی واژن

باکتری لاکتوباسیلوس نیز مانند مخمر، به طور طبیعی در واژن وجود دارد. اما اگر تعداد این باکتری ها خیلی کم شود، شرایطی رخ می دهد که به آن عفونت باکتریایی (واژینیت باکتریال) می‌گویند.

اینکه چه عاملی تعداد باکتری‌ها را تغییر می دهد، هنوز مشخص نیست. اما باکتری عفونت زا (پاتوژن) جایگزین لاکتوباسیلوس طبیعی می شود. کمبود لاکتوباسیلوس و رشد بیش از حد برخی باکتری‌های دیگر (باکتری های گاردنرلا) مثل باعث بروز علائم عفونت واژینال می شود.

در عفونت باکتریایی واژن، فرد ترشحاتی را می بیند که یا غلیظ، زیاد و سفید است و یا روان (لغزنده) و بی رنگ. در این نوع عفونت، خارش و سوزشی در کار نیست. فقط ممکن است بوی نامطبوع خصوصاً در زمان آمیزش، جلب توجه کند.

 

3. تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس تنها عفونت واژن است که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است.

یکی از مطرح ترین انواع عفونت واژن، عفونت تریکومونایی یا همان تریکوموناس است؛ تریکوموناس تنها عفونتی است که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است. به این بیماری “تریک” نیز می‌گویند و معمولاً دلیل ابتلا به آن، یک انگل تک یاخته (تک سلولی) به نام تریکوموناس واژینالیس است.

علائم تریکوموناس همانند سایر عفونت های واژن است: سوزش، تحریک پذیری، قرمزی و تورم فرج؛ این علائم با ترشحات واژن زرد-خاکستری یا سبز رنگ و بوی نامطبوع (بوی ماهی) همراه است. همچنین برخی از بیماران در حین دفع ادرار احساس درد دارند.

 

 

4. عفونت کلامیدیا (واژینیت کلامیدیایی)

کلامیدیا نوعی بیماری مقاربتی (قابل انتقال از راه تماس جنسی) است که واژن را ملتهب می کند. در این بیماری برخی از زنان ممکن است ترشحاتی داشته باشند و برخی دیگر نه! بر اساس این گزارش، اگر عفونت به داخل واژن و دهانه‌ی رحم منتشر شود، بیمار ممکن است در فواصل قاعدگی یا در حین آمیزش دچار خونریزی ‌شود.

به همین دلیل، زنان تا سن 26 سالگی باید هر سال آزمایش شوند تا از این عفونت در امان بمانند؛ چرا که این بیماری معمولاً بدون هیچ نشانه ای بروز پیدا می کند و فرد در طولانی مدت دچار مشکلات باروری می شود.

واژینیت کلامیدیا یک نوع عفونت واژینال است که به دلیل آمیزش جنسی رخ داده و می‌تواند باعث التهاب واژن شود. این عفونت در صورت گسترش ممکن است باعث خونریزی واژن شود. واژینیت کلامیدیا اغلب بدون علائم بروز می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود بانوان سالیانه مورد آزمایش قرار گیرند. زیرا این بیماری در طولانی مدت آسیب‌های جدی برای بارداری را به دنبال خواهد داشت.

 

5. سوزاک

سوزاک یکی دیگر از عفونت‌های آمیزشی بسیار مسری است که اغلب علائمی ایجاد نمی کند اما می‌تواند باعث ترشحات غیرطبیعی واژن و احساس درد هنگام ادرار و رابطه جنسی شود.

مبتلایان سوزاک معمولاً به عفونت کلامیدیا نیز دچار می‌شوند. به همین دلیل، معمولاً فرایند درمان هر دو بیماری، برای زنانی که نتیجه‌ی آزمایش‌شان برای یکی از این دو مورد مثبت است، آغاز می شود.

 

 

6. التهاب غیر عفونی واژن

اگر پوست اطراف واژن به واسطه یک عامل محرک، حساس و تحریک پذیر ‌شود، التهاب غیر عفونی واژینال ایجاد می شود. صابون‌ها یا تامپون‌های معطر و نرم کننده‌ی لباس از عوامل محرک این بیماری هستند. این التهاب، از انواع عفونت واژن و یا در واقع یک بیماری عفونی نیست. از این رو، درمان آن ساده است: پرهیز از مواد حساسیت زا (هرچیزی که ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشید)

واژینیت آتروپیک، شکل دیگری از التهاب غیرعفونی واژن است. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که هورمون‌های بدن بر اثر یائسگی کاهش یابند و دیواره‌ی واژن نازک تر و خشک تر و انعطاف پذیری آن کمتر شود.

 

7. ولوودینیا (درد مزمن فرج)

در این بیماری فرد بی هیچ دلیلی در ناحیه فرج احساس ناراحتی و درد مزمن دارد. نشانه‌های این بیماری شبیه به عفونت واژینال است؛ مواردی مثل سوزش، خارش، تحریک پذیری، درد، التهاب و تورم. البته ممکن است این علائم همیشگی باشند و یا فقط گاهی‌ رخ دهند.

 

8. عفونت ویروسی واژن

برخی از عفونت های واژینال، ویروسی هستند. بیشتر ویروس‌هایی که به طور مستقیم بر واژن تأثیر می گذارند، از طریق رابطه‌ی جنسی منتشر می‌شوند. ویروس «هرپس سیمپلکس» شایع‌ترین ویروس عامل این بیماری است.

 

عفونت واژن چیست؟


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.