بیماری هادانستنی هامشکلات

فاکتورهای خطر ابتلا به پوکی استخوان

پوکی استخوان را بیماري خاموش می نامند. اغلب اولین نشانه ي پوکی استخوان شکستگی می باشد.

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=894

 

عوامل ابتلا به پوکی استخوان و فاکتور های خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان شامل موارد زیادی است. عوامل مختلفی در ابتلا و به وجود آمدن  پوکی استخوان تاثیر دارند. از دست دادن استـخوان ها به تدریج و بدون درد است. برای همین پوکی استـخوان هیچگونه علائمی ندارد. پوکی استخوان را بیماری خاموش می نامند. اولین نشانه پوکی استـخوان شکستگی می باشد. با شناخت فاکتور های خطر می توان خطر را پیش بینی کرد و از عوارض بیماری جلوگیري کرد.

در ادامه با عطار گرام همراه باشید تا با عوامل ابتلا به پوکی استخوان بیشتر آشنا شوید.

عوامل ابتلا به پوکی استخوان

 عوامل خطر در دو دسته جداگانه قرار می گیرند:
• فاکتور های خطر تغییر ناپذیر
• فاکتور های خطر قابل اصلاح

فاکتورهاي خطر تغییر ناپذیر

این عوامل مشخص می کنند که یک شخص در خطر بالایی برای مبتلا شدن به پوکی استـخوان است. و برخلاف فاکتورهاي قابل اصلاح نمی توان آنها را تغییر داد اما افراد باید این فاکتور ها را به خوبی بشناسند.
این عوامل عبارتند از:
سن: اکثریت شکستگی های ران در افراد 50 سال یا بیشتر رخ می دهد. این شکستگی ها ناشی از ضعیف شدن استخوان ها در فرآیند پیری می باشد.
سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استـخوان: داشتن سابقه شکستگی در استخوان های والدین در ارتباط با افزایش خطر شکستگی در فرزندان می باشد.
داشتن شکستگی قبلی: در فردی با سابقه ي شکستگی قبلی احتمال شکستگی دیگر تا 86 درصد افزایش می یابد.
یائسگی/ برداشتن رحم: در زنان با برداشتن رحم با برداشتن تخمدان ها احتمال خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد. زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند. و همینطور زنانی که تخمدان های خود را برداشته اند. باید به سلامت استـخوان های خود بیشتر اهمیت دهند.
مصرف طولانی مدت انواع داروهای گلوکوکورتیکوئیدها: این داروها در بیماران آسمی و افراد مبتلا به بیماری روماتید آرتریت استفاده می شود. استفاده این داروها خطر پوکی استخوان را افزایش می دهند.
بعضی از بیماری ها: روماتید آرتریت و بیماري هاي غددي می توانند باعث ایجاد حفره اي توخالی در استـخوان ها شوند. به طور مثال هیپرتیروئیدیسم ( بالا بودن تیروئید ) منجر به بالا رفتن هورمون پاراتیروئید می شود. این هورمون ها نیز به سلول هاي استخوانی علامت می دهند تا کلسیم را از استخوان به خون آزاد کنند.
پائین بودن هورمون هاي جنسی در مردان:  کمبود هورمون تستوسترون در مردان، خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

فاکتور هاي خطر قابل اصلاح

این فاکتور هاي خطر را می توان کنترل و کاهش داد. و احتمال پوکی استـخوان و شکستگی ناشی از آن را کاهش داد.
مصرف الکل
سیگارکشیدن
پائین بودن شاخص توده ي بدنی BMI
کمبود ویتامینD
ورزش ناکافی
افتادن هاي پی در پی
اختلالات تغذیه اي

منبع: کتاب چگونه از پوکی استــخوان جلوگیری کنیم

 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.