طب سنتیگیاهان دارویی

گیاه شیرین بیان

خلط آور، ملین ضعیف، آرامبخش ، درمان زخم معده

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=320

 

نام گياه: شيرين_بيان
نام علمي: Glycyrrhizaglabra
خانواده: بقولاتLeguminaceae
نام‌هاي ديگر: مجو، مهك، رگليس، گياه شيرين، آنو، سوسن، اصل سوسن، ريشه مخ، ملخوزي، بلك شيرينه
زمان گلدهي : خرداد تا تير
زمان برداشت: ريشه ها: مهر – آبان

شيرين بيان

گياهي است با طبيعت گرم و خشك، علفي، پايا با ريشه‌اي خشبي و خزنده. ساقه راست و شاخه دار آن داراي برگهاي متناوب تك شانه‌اي است. گلهاي آن به رنگ آبي متقابل به بنفش و به صورت خوشه‌اي است كه روي يك پايه از كنار برگ‌ها مي‌رويد. اين گياه خيلي زود به محيط خود خو مي‌گيرد.در صنايع دارويي و غذايي ريشه و جوانه‌هاي زير خاك اين گياه مورد استفاده قرار مي‌گيرد اين قسمت‌ها را در سال سوم هنگامي كه گياه برگهاي خود را از دست داده و زرد شده از خاك بيرون مي‌آورند ريشه‌ها را مي‌شويند و قسمت‌هاي سبز آن را قطع نموده پس از خرد كردن در حداكثر 35 درجه سانتيگراد خشك مي‌كنند رنگ آن زرد گوگردي و مزه اش شيرين است. ريشه محتوي گيلكوزيد( گليسيريدين) ساپونين ها، اسانس روغني، ساكاروز، تانن و آنزيم هاست.از آن به شكل خرد شده (در دم كرده ها) و سائيده در داروها استفاده مي‌گردد براي بدست آوردن عصاره شيرين بيان كه از آن پاستيل‌هاي خيلي شيريني تهيه مي‌شود، ريشه گياه را با آب مي‌جوشانند، شيرين بيان خواص خلط_آور، ملين صغيف و #آرامبخش دارد از اين گياه عليه اولسري‌هاي معده – روده‌اي استفاده مي‌شود.كميسيون E مصرف روزانه 1 تا 5/0 گرم از پودر ريشه جهت نرمي قسمت فوقاني دستگاه تنفس و 3 تا 5/1 گرم در زخم معده را پيشنهاد مي‌كند.عصاره آن بصورت تبخير، تصفيه و تغليظ شده و به وفور در فارماكولوژي بخاطر طعم و قدرت انعطاف پذيري آن در قرص‌ها بكار مي‌رود.پودر شيرين بيان، رازيانه و برگهاي سنا، ملين بسيار خوبي را تشكيل مي‌دهند.

موارد منع مصرف و احتياط:

احتباس آب و نمك و در نتيجه افزايش فشار خون عروقي و كاهش ادرار از عوارض آن است بنابراين نبايد آنرا در طولاني مدت مصرف نمود و در بيماران با اختلالات قلبي- عروقي و مبتلايان به فشار خون بايد با احتياط مصرف شود.
بدليل مقدار زياد ساكاروز درآن مصرف آن براي ديابتي‌ها ممنوع است. در مبتلايان به بيماريهاي كبدي نبايد استفاده شود و مصرف بيش از 4 تا 6 هفته مداوم جايز نيست مگر با نظر پزشك.

مصرف در بارداري:

بدليل اينكه محركت انقباضات رحمي است مصرف در بارداري ممنوع است.

تداخلات دارويي:

1- افرادي كه ديگوكسين و مشتقات آنرا مصرف مي‌كنند نبايد از شيرين بيان استفاده كنند.
2- اثر كاهش پتاسيم خون ناشي از شيرين بيان باعث افزايش سميت گليكوزيدهاي قلبي مي‌گردد.

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

3- مصرف همزمان با ضد بارداري‌هاي خوراكي موجب افزايش فشار خون و كاهش پتاسيم در خانم‌هاي مصرف كننده مي‌شود.

منبع: کتاب گیاهان دارویی


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.