دانستنی هاطب سنتیگیاهان دارویی

خواص گیاهان دارویی در طب سنتی

گیاهان دارویی با دارو های گیاهی متفاوت هستند. گیاهان دارویی در واقع گیاهانی هستند که دارای ماده ای موثر بر بدن هستند.

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=4168

 

گیاهان دارویی با دارو های گیاهی متفاوت هستند. گیاهان دارویی در واقع گیاهانی هستند که دارای ماده ای موثر بر بدن هستند. استفاده از این گیاهان کم ضرر است. و خواص دارویی آنها در طب سنتی به اثبات رسیده. اما داروهای گیاهی داروهایی هستند که از گیاهان تولید و به شکل قرص، شربت و کپسول هستند. و در محیط استریل و در کارخانه های داروسازی تهیه می‌گردند. تا انتها با عطار گرام سایت مرجع طب سنتی همراه باشید تا با خواص و فواید این گیاهان بیشتر آشنا شوید.

 

اثرگذاری گیاهان دارویی

گیاهان دارویی از لحاظ اثری که بر بدن می‌گذارند، گروه‌بندی می‌شوند. یک گیاه دارویی همیشه اثر مشخصی ندارد. همچنین میزان اثر آن در زمان های مختلف بر افراد مختلف متفاوت است. گاهی برای افزایش میزان اثر، آنها را با هم ترکیب می‌کنند. گیاهانی که در زیر به آن اشاره می‌شود، را نباید بدون نظر متخصص طب سنتی استفاده کرد.

گیاهان دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در دسته‌های زیر قرار بگیرند. ولی بدون نظر پزشک طب سنتی هم می‌توان از آنها استفاده نمود. که ممکن است نام آنها در دسته‌های زیر نباشد.

 

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

آشنایی با انواع گیاهان دارویی و خواص درمانی آنها

 

گیاهان تلخ

این گیاهان بیشتر برای مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاهان خواص و فواید زیادی در طب سنتی دارند و اختلالات اشتها را کنترل می‌کنند. و برای درمان سوء هاضمه استفاده می‌شوند.

دسته‌بندی گیاهان تلخ در طب سنتی

گیاهان تلخ خالص

قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا – کوشاد)، شبدر آبی.

 

گیاهان تلخ معطر

مواد تلخی که همراه مواد معطر هستند مانند: درمنه، سنبل ختایی.

 

گیاهان تلخ قابض

این گیاهان دارویی دارای خاصیت قابض در طب سنتی هستند و خواص و فواید زیادی برای درمان زکام‌ها و گاستریت‌های سبک دارد.

 

گیاهان تلخ لعابدار

گیاهان دارویی منقبض‌کننده مانند گیاه پای خر، شاهدانه، روی بشره یا مخاط با تشکیل رسوبات سخت همراه با بافت پروتئینی تأثیر می‌گذارند. آب موجود در بافت‌ها را می‌گیرند. و با کم و بیش خشک کردن آنها اثر ضد تورمی نیز دارند. این مواد اغلب از ترکیبات تانن هستند.

این گیاهان شامل مورد، گل غافث، هوفاریقون، مریم گلی، انجبار، گوش خر، گل مینا، تره تیزک، سنفتیون، پوست درخت بلوط و بید، ریشه بابا آدم، درخت گردو، توت روباه، هفت بند، آویشن، دم شیر و زوفا هستند.

 

کاهش چربی و کلسترول با گیاهان دارویی

گیاهانی مانند زعفران خواص و فواید بسیاری در طب سنتی دارند. فواید بی نظیر زعفران باعث کاهش چربی و کلسترول خون و افزایش نفوذ اکسیژن در پلاسما می‌شود.

 

ضد التهاب ها

این گیاهان دارویی دارای خاصیت ضد التهابی در طب سنتی هستند و خواص و فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارند. گیاهان ضد التهابی برای درمان زخم‌ها و کوفتگی‌ها مفید و موجب کاهش تورم می‌شوند. همچنین سرعت بازسازی بافت را افزایش می‌دهند.

گیاهان بابونه و اکلیل کوهی زخم ها را بهبود می‌بخشند. خزه که تورم مجاری ادرار را درمان می‌کند. گل نرگس که علاوه بر بهبود زخم برای درمان بیماری های پوستی به کار می‌رود. رز مارینوس برای درمان موضعی روماتیسم خوب است. توت فرنگی که ضد جوش و اکنه است.

 

گیاهان دارویی ضد نفخ

در طب سنتی گیاهانی ضد نفخی وجود دارد که خواص و فواید بسیاری دارند و موجب بهتر شدن دفع نفخ معده می‌شوند. رشد باکتری هایی که گاز تولید می‌کنند را کاهش می‌دهند. درد شکم ناشی از دلپیچه را التیام می‌بخشند. نمونه ای از این گیاهان دارویی مانند: بابونه، انیسون، رازیانه، سرو کوهی، نعناع، مریم گلی، اکلیل کوهی، زیره و زوفا می‌باشد. میوه رازیانه نیز ضد نفخ بسیار موثر و پر کاربرد است.

 

گیاهان عرق آور

در طب سنتی گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که خواص و فواید بسیاری برای سلامتی ما دارند. گیاهانی مانند: گل ماهور، آقطی سیاه، بابونه، زیزفون، شاه تره، برگ انگور فرنگی، ریش بز، تره تیزک، ریشه بابا آدم، بید گیاه باعث عرق کردن زیاد می‌شوند.

 

گیاهان دارویی ضد عرق

حال علاوه بر گیاهان عرق آور گیاهان ضد عرق نیز در طب سنتی وجود دارد. این گیاهان خواص و فواید زیادی برای سلامتی دارند و از عرق کردن زیاد پیشگیری می‌کنند. گیاهان ضد عرق شامل: مریم گلی، سنبل الطیب، شابیزک (بلادون) و برای مصرف موضعی، برگ گردو و پوست درخت بلوط می‌باشد.

 

ادرار آور (مدر) ها

این گیاهان دارویی برای درمان ناراحتی های کلیه که خفیف باشند استفاده می‌شوند و ادرار را زیاد می‌کنند. و مجاری ادرار را ضد عفونی می‌کنند. همچنین خواص و فواید بسیاری برای سم زدایی بدن دارند. گیاهان مدر شامل: گل آقطی سیاه، انگور روباه، سرو کوهی، مورد، پرسیاوش، هوفاریقون، لوبیای شیطان (اونونیس) و ریشه جعفری می‌باشند.

گیاهان خلط‌ آور لعابدار

این گیاهان خلط را زیاد می‌کنند. با جذب آب باد می‌کنند و لعاب ایجاد می‌کنند. برای بهبود سرفه خوب هستند. مانند گل زیرفون، پنیرک، گل ماهور، بارهنگ و گل ختمی.

 

گیاهان خلط ‌آور و قی آور

این گیاهان دارویی ترشحات برونشیت‌ها و غده های تنفسی را زیاد می‌کنند. قی در طب سنتی به محتویات معده که بیرون ریخته می‌شوند، می‌گویند. قی کردن روشی درمانی در طب سنتی است. گیاهان خلط آور شامل: علف فتق، خارخر، شیرین بیان، ریشهٔ گل پامچال و گل ماهور می‌باشد.

 

خلط ‌آور محرک

این دسته از گیاهان دارویی ترشح مخاط را افزایش می‌دهند. باعث شل شدن عضلات سفت دستگاه تنفسی می‌شوند. و خواص و فواید ضد عفونی کنندگی کمی در طب سنتی نیز دارند. این گیاهان مانند: ختمی، گیاه پای خر (گل و برگ‌های آن) و دانهٔ کتان می‌باشد.

 

گیاهان دارویی ضد سرفه

این گیاهان در طب سنتی برای سینه درد ناشی از انواع سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شوند. دارای خواص و فواید  خلط آوری و تسکین سرفه هستند. جوشانده این گیاهان را به صورت ترکیبی تهیه می‌کنند. نمونه‌ای از این گیاهان مانند: ختمی، پنیرک، گیاه پای خر، بارهنگ، به دانه، گل گاو زبان و شیرین بیان می‌باشند.

 

گیاهان مسهل صفرا

این نوع گیاهان دارویی باعث آسان شدن تولید و دفع صفرا می‌شوند. ورم کیسه صفرا و مجاری آن را درمان می‌کنند. و برای درمان سنگ های ریز کیسه صفرا خواص و فواید زیادی دارد. داروی اثر ضدعفونی کمی نیز دارند. این گیاهان شامل: برگ بولدو، زنجبیل شامی، گندنای کوهی و ریوند همچنین مامیران، گل قاصد، پوست درختچهٔ زرشک، آویشن معمولی و بومادران می‌باشند.

 

گیاهان دارویی ملین و مسهل

این گیاهان خواص و فواید زیادی در طب سنتی دارند و موجب تخلیه بهتر و سریع تر روده می‌شوند. نمونه ای از این گیاهان شامل: برگ سنا به شکل دمنوش، دانه و برگ‌های سنای اسکندریه، ریشهٔ شیرین بیان، ریشه ریوند بومادران، فاشرای سفید و کتان می‌باشند.

 

ضد تصلب شرائن

این گیاهان دارویی اثرات بدی که در طول عمر در رگ ها ایجاد شده‌اند را بر طرف می‌کند. سیستم گردش خون آسیب دیده را التیام می‌بخشد. این گیاهان شامل: سیر، سرخ ولیک (گل و برگ‌هایشان)، عرق گل سرخ، تلخ بیان ژاپنی (سوفورا) و دارواش.

 

ضد فشار خون

گیاهان دارویی زیادی در طب سنتی هستند که خواص و فواید بسیاری برای کاهش بیماری فشار خون دارند. نمونه‌ای از این گیاهان موثر عبارتند از: سنبل الطیب، یولاف، سیر، اکلیل الملک، سرخ ولیک و رازک می‌باشند.

 

گیاهان دارویی معطر

این گیاهان مزه و بوی گیاهان دارویی دیگر را بهتر می‌کنند. و اثر ضد عفونی کننده هم دارند. مانند مریم گلی، بابونه رومی، اسطوخودوس و اکلیل کوهی.

 

ضد انگل

گیاهان دارویی که در درمان انگل‌های روده خواص و فواید زیادی دارند مانند: سرخس نر، غازیاغی، هویج، پیاز، شاه تره، انار، زبان در قفا، کدو می‌باشند.

 

گیاهان دارویی ضد دیابت

در طب سنتی برای درمان دیابت از این گیاهان استفاده می‌شود. این گیاهان خواص و فواید بسیاری دارند و دارای انسولین گیاهی یا گلوکوکنین هستند. مانند: حلبوب، لوبیا، مورد صحرایی قرمز و گیاه بابا آدم وجود دارند. گیاهان تلخ مانند قنطوریون صغیر، گل سپاس (جنتیانا) و درمنه می‌باشند.

 

بیماری های زنان

این گیاهان دارویی برای درمان انواع بیماری‌های زنانه موثر هستند. و درد ناشی از آنها را کاهش می‌دهند. این گیاهان شگفت انگجیز عبارتند از: آلکالوئیدهای زنگ، کیسه کشیش، سیاه دانه، فلفل آبی، پتانسیل، سداب، هوفاریقون نظیر حلبوب (نوعی گل شبیه گل مینا)، رازیانه، انیسون سبز و شنبلیله می‌باشند.

 

گیاهان ضد استفراغ

گیاهان دارویی در طب سنتی وجود دارد که خواص و فواید بسیاری دارند و حرکات روده و معده را آرام می‌کنند. این گیاهان مفید شامل: زغال گیاهی، پوست بلوط و دانه‌های یولاف، جوشانده جو و آب برنج و برای کودکان، هویج، سیب رنده‌شده (پکتین) پس از قهوه‌ای شدن آن، انجبار، بلوط، گل محمدی، مریم گلی، مورد و توت فرنگی می‌باشند.

 

گیاهان دارویی ضد تومور

مصرف این گیاهان از تشکیل تومور جلوگیری می‌کنند. گیاهان ضد تومور در طب سنتی: دارواش، نیلوفر آبی مناطق حاره و آلکالوئیدهای پروانش دارای مواد ضد تومور هستند.

 

گیاهان مقوی قلب

در طب سنتی گیاهان دارویی وجود ارد که خواص و فواید بسیاری برای سلامتی دارندو عملکرد قلب را بهبود می‌بخشند و ریتم قلب را تند می‌کنند. نمونه‌ای از این گیاهان عبارتند از: گل انگشتانه که تجویز و مقدار و نحوه مصرف فقط باید توسط پزشک انجام شود، آدونیس، گراتیول و خربق سیاه (هلبور سیاه) می‌باشند.

 

گیاهان ضد آسم

این گیاهان دارای موادی هستند که برای جلوگیری از حملات آسم مفیدند، عبارتند از:شابیزک (بلادون)، تاتوره.

 

گیاهان دارویی آرامبخش

موادی که در این گیاهان دارویی وجود دارند برای کسانی که ضعف اعصاب دارند بسیار مفید است. اثری که این گیاهان بر اعصاب و روان می‌گذارند، بسیار بهتر از دارو های شیمیایی است. برخی از این گیاهان در طب سنتی عبارتند از: به لیمو، سنبل الطیب، گل ساعتی، رازک و خلنگ می‌باشند.

 

خاصیت گیاهان دارویی


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.