دانستنی هاطب سنتیمشکلات

درد استخوان دنبالچه علت علائم و درمان

درد استخوان دنبالچه در طب پزشکی با اصطلاح کوکسیدنی شناخته می‌شود درد دنبالچه علت و علائم مختلفی دارد. دنبالچه استخوانی است که انتهای ستون فقرات قرار گرفته است

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=4393

 

درد استخوان دنبالچه در طب پزشکی با اصطلاح کوکسیدنی شناخته می‌شود درد دنبالچه علت و علائم مختلفی دارد. دنبالچه استخوانی است که انتهای ستون فقرات قرار گرفته است. رباط‌ها و تاندون‌های مجاور دنبالچه می‌توانند ملتهب و دردناک شوند. درد دنبالچه می‌تواند یک ناراحتی خفیف تا یک درد شدید و مزمن باشد. از شایع ترین علائم این بیماری دردهایی است که با نشستن تشدید می‌شود. نگران نباشید راهکار هایی برای درمان درد استخوان دنبالچه با طب سنتی وجود دارد.

علت درد دمبالچه می‌تواند روش‌های درمانی متفاوتی داشته باشد. درد دمبالچه پس از زمین خوردن، شکستگی دمبالچه، بعد از زایمان، کشیدگی مکرر یا جراحی به وجود می‌آید. طی بعضی از موارد، علت درد این استخوان مشخص نیست. التهاب دنبالچه می‌تواند به راحتی یا به خودی خود درمان شود یا تبدیل به دردهای مزمنی شود که که چند سال پایدار باشد. تا انتها با عطار گرام سایت مرجع طب سنتی همراه باشید تا با علت، علائم و روش درمان درد استخوان دنبالچه با طب سنتی آشنا شوید.

 

علت ایجاد درد استخوان دنبالچه

درد دنبالچه علت های مختلفی دارد و شامل بی‌ثباتی دنبالچه، اسپاسم عضلانی، کیست پیلونیدال، کیست تارلوف، بیماری‌های عصبی، سرطان، درد ارجاعی، درد عصبی، روش های درمانی قبلی یا درد خیالی می‌شود. عمده علت درد دمبالچه برمی‌گردد به نیمه دررفتگی‌های این استخوان و عدم ثبات آن و حرکت بیش از حد آن که درد ناحیه را باعث می‌شود.

علت درد ناحیه دنبالچه:

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...
  • زمین خوردن دَر حالت نشسته و روی یک سطح سفت، شایع ترین علت آسیب دیدگی‌های دنبالچه است.
  • ضربه مستقیم به دنبالچه از قبیل ضربه‌ای که طی ورزش های پر برخورد صورت می‌گیرد باعث آسیب وارد شدن به این ناحیه و درد می‌شود.
  • دنبالچه ممکن است  طی زایمان آسیب ببیند یا بشکند.
  • کشیدگی یا اصطکاک مکرر دنبالچه ( معمولا حین دوچرخه سواری یا پارو زدن) باعث آسیب به دنبالچه می‌شود. گاهی اوقات، علت آسیب‌های دنبالچه مشخص نیست.
  • از علت های دیگر درد دنبالچه که زیاد شایع نیستند می‌تواند به اسپرز استخوان (زائده استخوان)، فشردگی ریشه های عصب یا آسیب وارده به بخش های دیگر ستون فقرات، عفونت موضعی و تومور اشاره کرد.

 

درد استخوان دنبالچه چه علائمی دارد؟

درد استخوان دنبالچه از مشکلات شایع و آزار دهنده ستون مهره است درد این استخوان دَر پایین ترین قسمت ستون مهره و زیر باسن احساس می‌شود. علائم درد دنبالچه عبارتند از:

احساس درد حین نشستن و پس از آن که شدت درد بستگی به مدت زمان نشستن شما دارد. احساس درد حین نشستن و پس از آن از علائم اصلی درد دنبالچه است. افزایش درد و حساسیت ناشی از نشستن برای مدت طولانی ممکن است تا چندین روز طول بکشد.

درد شدید دنبالچه هنگام نشستن و برخاستن. برای جلوگیری از این درد سعی کنید حین برخاستن کمی به جلو خم شوید و کمر خود را گود بیندازید.

درد دمبالچه ناشی از نشستن بر روی یک سطح نرم

درد شدید دور استخوان دنبالچه

حساسیت به فشار دادن انگشت بر روی نوک یا لبه‌های دنبالچه

درد شدید پا

احساس درد طی دفع مدفوع و گاهی اوقات حین برقراری رابطه جنسی هم در زنان و هم مردان

اگر درد دنبالچه ناشی از صدمه باشد، بخش‌های دیگری از بدن نیز آسیب می‌بینند. اگر این آسیب دیدگی قسمت‌های استخوان خارجی، باسن یا پا را شامل شود، پیدا کردن قسمتی که بیشترین درد استخوان دمبالچه را به وجود می‌آید بسیار مشکل است. تزریق ناحیه دمبالچه به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که چه مقدار از درد‌ها ناشی از دمبالچه است.

 

تشخیص درد استخوان دنبالچه

یکی از اولین اهداف تشخیص حذف وجود بیماری‌های دیگر مثل سرطان به عنوان علت درد دنبالچه است. احتمال سرطان خیلی کم است، اما باید بررسی شود. عکس برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI و کولونوسکوپی به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای تعیین درمان مناسب، تشخیص اینکه درد استخوان دنبالچه ناشی از کمر یا قسمت‌های دیگر غیرمرتبط با دنبالچه است، مهم می‌باشد.

اگر درد ناشی از قسمت های دیگر بدن باشد نیز باعث بوجود آمدن ناراحتی حین نشستن می‌شوند، اما نیازمند روش‌های درمانی متفاوتی به نسبت روش های درمان درد دمبالچه هستند. آزمایشاتی که به آنها اشاره شد همیشه علت درد را تشخیص نمی‌دهد و ممکن است برای پیدا کردن علت درد به انجام آزمایشات دیگری نیاز باشد. گاهی اوقات تزریق ناحیه  دنبالچه به تشخیص کمک می‌کند.

 

درمان درد استخوان دنبالچه با طب سنتی

درمان درد دمبالچه یا کوکسیدینی با درمان خانگی و ورزشی قابل انجام است. با ما همراه باشید تا با راهکارهای درمان آن دَر طب سنتی آشنا شوید.

کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ روشی عالی برای کاهش درد استخوان دنبالچه در طب سنتی می‌باشد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که حدود 30 دقیقه کمپرس یخ را روی محل درد بگذارید و این کار را سه مرتبه طی روز تکرار کنید.

 

اصلاح فعالیت‌ها

با تغییر و اصلاح کردن فعالیت‌های روزانه می‌توان فشار کمتری بر روی استخوان دنبالچه وارد کرد تا درد آن تسکین پیدا کند.

 

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی پرکاربرد مانند ایبوبروفن و ناپروکسن یا مهارکننده‌های COX-2 به کاهش التهاب دَر اطراف دنبالچه کمک می‌کنند. و به این ترتیب درد دمبالچه را کاهش می‌دهند.

 

درمان درد دنبالچه با تزریق

طی مواردی برای درمان درد دمبالچه، در اطراف استخوان دنبالچه ماده‌ بی‌حس‌کننده (مانند لیدوکائین) و ماده‌ ضدالتهاب (استروئید) تزریق می‌شود.

 

درمان دستی

برای برخی از بیماران، انجام درمان‌های دستی طب سنتی روی استخوان دنبالچه موجب تسکین درد می‌شود. حین انجام درمان دستی، مفصلی که بین استخوان دنبالچه و استخوان خارجی قرار دارد جا اندازی می‌شود. چرا که طی مواردی دَرد دنبالچه ناشی از حرکت نامناسب این مفصل است.

 

شاک‌ ویوتراپی

شاک ‌ویوتراپی (ESWT) یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای درمان درد دنبالچه است. تأثیرگذاری این روش به این خاطر است که امواج شاک ویو موجب تحریک بدن برای تولید مسکن‌های طبیعی و تسریع روند بازسازی و ترمیم بافت می‌شوند. همچنین واکنش‌های التهابی بدن را کاهش می‌دهند.

 

درمان درد دنبالچه با لیزردرمانی

لیزردرمانی از روش‌های غیرتهاجمی، ایمن و مؤثر برای درمان درد دمبالچه است. که در آن اشعه‌ی نوری با طول موج مخصوص به ناحیه دنبالچه تابانده شده و موجب کاهش التهاب دنبالچه می‌شود. اشعه‌ی لیزر با تبدیل نور به انرژی بیومکانیکال عمل می‌کند و بدین ترتیب عملکرد سلول‌ها را به حالت عادی بازی گرداند و التهاب دنبالچه را برطرف می‌کند.

 

دستگاه TENS

دَر روش تحریک الکتریکی عصب‌ها (TENS) از جریان الکتریکی برای متوقف کردن جریان سیگنال‌های درد از دمبالچه به مغز استفاده می‌شود. دستگاه‌های TENS دارای انواع مختلفی هستند. برخی از آنها فرکانس بالایی تولید می‌کنند که برای مدت زمان کوتاهی به بدن فرستاده می‌شود. برخی دیگر فرکانس‌های پایین‌تری تولید می‌کنند که برای مدت زمان طولانی‌تر به بدن منتقل می‌شود

 

ماساژ درمانی

درد دنبالچه ممکن است با ماساژ دادن عضلات کف لگن که به استخوان دنبالچه متصل هستند، تسکین پیدا کند و یا حتی به کلی برطرف شود. گرفتگی و انقباض عضلات در این ناحیه موجب وارد شدن فشار بیشتر به رباط‌ها و مفصل بین دنبالچه و استخوان خاجی می‌شود و با کشیدن استخوان دنبالچه، حرکت پذیری این مفصل را کاهش می‌دهد.

 

ورزش

پیاده روی و شنا: این دو ورزش دارای یک آرامش بخش قدرتمند بر روی اسپاسم های اطراف دنبالچه هستند. حتما یک ساعت در روز را به این ورزش اختصاص دهید.

قفل مقعد: این تمرین را می‌توانید در رختخواب، هر صبح و عصر انجام دهید. ماهیچه مقعد را به مدت 10-15 ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید. این تمرین درد استخوان دنبالچه هنگام حرکت روده و دفع را کاهش می‌دهد.

 

حرکات کششی

کشش ملایم رباط‌هایی که به استخوان دنبالچه متصل هستند می‌تواند به کاهش تنش عضلانی در این ناحیه کمک کند. یک فیزیوتراپیست یا متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند و برای تسکین درد دنبالچه یک برنامه ورزشی مناسب برای شما تدوین کند.

 

تغییر وضعیت

بسیاری از ما وقت زیادی را صرف نشستن در مقابل رایانه یا لپ‌تاپ می‌کنیم.  مهم‌ترین راه برای کاهش درد کمر، جلوگیری از نشستن بیش از حد طولانی است. این کار در صورت داشتن میز کار بسیار متداول است. در حالی که نشسته اید، با گردن خود به سمت عقب به شکل C خم نشوید. در صورت داشتن شغلی که به شما نیاز دارد برای ساعات طولانی بنشینید استراحت های مکرر و پیاده‌روی های کوچک بسیار مهم است.

راه دیگر برای درمان درد دنبالچه، نشستن روی بالشتک‌های مخصوص کوکسیکس است که در داروخانه‌ها وجود دارد. نشستن بر روی این کوسن‌ها به کاهش فشار بر روی ستون فقرات کمک می‌کند و در نتیجه درد را کاهش می‌دهد.

  • پوشیدن لباس‌های گشاد

از پوشیدن لباس‌هایی مانند شلوار جین تنگ خودداری کنید. همچنین سعی کنید از کفش پاشنه بلند اجتناب کنید و کفش های تخت و راحت بپوشید تا دردهای کمر را کاهش دهد.

  • روی بالشتک مخصوص بنشینید

کوسن های مخصوص برای بیمارانی که دارای درد ستون فقرات و درد استخوان دمبالچه هستند، طراحی شده‌اند. این ممکن است به تسکین بخشی از درد ناشی از نشستن کمک کنند. کوسن هایی که به شکل حلقوی هستند برای بیشتر بیماران مفید نیستند، زیرا آن‌ها برای تسکین فشار بر روی دستگاه تناسلی به جای ستون فقرات طراحی شده‌اند. در مورد استفاده از بالش به شکل هلال با پزشک خود صحبت کنید.

 

مصرف انواع ملین

بعضی از افراد در حین دفع مدفوع، درد استخوان دنبالچه را تجربه می‌کنند. تمام تلاش خود را برای راه‌های سریع پایان یبوست مزمن و جلوگیری از آن با دریافت مقدار زیادی فیبر و مایعات در رژیم غذایی مخصوص در طی سنتی انجام دهید. مصرف میوه انواع داروهای مکمل را برای حرکات راحت روده پیشنهاد می‌کنیم.

 

ورزش

تمرین‌های ساده می‌توانند از درد کمر درد هایی لازم را داشته باشند. از آنجایی که در قسمت انتهایی ستون فقرات قرار دارد، این تمرینات بر کشش و تقویت عضلات در این ناحیه تمرکز دارد تا امکان تراز قرارگیری مناسب و پشتیبانی بهتر از ستون فقرات توسط استخوان دنبالچه فراهم شود، که این امر به درمان درد دنبالچه کمک می‌کند. تمرینات یوگا در نیز می‌توانند در تقویت عضلات شما کمک کنند.

 

دنبالچه چیست؟


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.