طب سنتی

معرفی طبع و مزاج انواع میوه ها در طب سنتی

آمار شفا یافتگان طب با شناخت طبع و مزاج و خواص میوه های طبیعی در طب سنتی

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=876

 

آشنایی با طبع و خواص میوه ها در طب سنتی برای سلامت زندگی کردن ضروری است. هر کدام از میوه ها طبع و خواص مخصوص به خود را دارند و برای هر مزاج تاثیر متفاوتی بر روی بدن خواهند داشت. در طب سنتی و مدرن میوه ها از خواص زیادی برخوردار هستند. میوه ها منبع عالی از انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند. که با رادیکال های آزاد بدن مبارزه می‌کنند. مصرف میوه موجب حفظ سلامتی می‌شود. هر کدام از میوه ها در طب سنتی دارای طبع  و مزاج مخصوص خود هستند. و هر میوه ای فواید و خواص مخصوص به خود را دارد.

در ادامه با عطار گرام سایت مرجع طب سنتی همراه باشید تا با طـبع میوه ها و تاثیر آنها بر بیماران آشنا شوید.

طبع انواع میوه ها در طب سنتی

میوه ها منبع خوبی از ویتامین های مورد نیاز بدن هستند. در مصرف میوه ها باید به طبـع میوه و فصل میوه توجه کنید. هر میوه ای باید در فصل خود مصرف شود. و هر فردی طبق مزاج خود باید میوه بخورد. طبع و مزاج فرد و توجه به فصل برای مصرف میوه مهم است. مصرف میوه ها در فصل مناسب و همینطور مطابق با طبـع فرد، موجب حفظ سلامتی فرد می شود.

 

میوه هایی با طبع گرم و تر در طب سنتی

آناناس
انجیر
انجیر خشک
انگور
توت
سیب
طالبی
گرمک
گلابی
گیلاس
موز
خرما
مويز
قيسی

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

 

میوه های طبع گرم و خشک

انبه
به
زيتون

 

میوه های طبع سرد و تر

آلو و آلوچه
انار شیرین
باقلا تازه
پرتقال
توت فرنگی
خیار
سیب زمینی
شفتالو
گوجه فرنگی
نارنگی
هندوانه
پرتقال
زردآلو
شليل
كيوی
ليمو شيرين
هلو

 

میوه های طبع سرد و خشک

آلبالو
انار
باقلا
بالنگ
تمشک
سنجد
نارگیل
نارنج
ازگيل
بالنگ
زالزالك
زرشک
زغال اخته
غوره
گریپ فروت

 

آشنایی با خواص و طبع برخی میوه ها

 

خواص آناناس

آناناس میوه استوایی دارای طبع گرم و تر است. این میوه حاوی ماده به نام بروملین است. این ماده مقوی یکی از بهترین و مقوی ترین میوه ها است. آناناس با خواص بی نظیری که دارد، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

 

خواص هندوانه

هندوانه دارای طبع  سرد و تر است. این میوه خوشمزه خواص بسیار زیادی برای سلامتی بدن دارد. خواص هندوانه عبارتند از: ضد استفراغ، ضد تهوع، ضدعفونی کننده بدن و خنک کننده می باشد. هندوانه برای فصل تابستان گزینه ای عالی برای افراد با مزاج گرم و خشک محسوب می شود.

 

خواص میوه پرتقال

پرتقال دارای طبع سرد و تر است. مصرف این میوه پاییز برای افرادی با طبع سرد مناسب نیست. بعد از خوردن پرتغال باید چند عدد خرما خورده شود تا بر سردی این بوه غلبه شود.

 

خواص و طبع آلبالو

آلبالو دارای طبع سرد و خشک است. خواص آلبالو عبارتند از: قابض، تقويت كننده معده و كبد، بر طرف كننده تشنگي و حرارت، رفع استفراغ و اسهال صفراوی مي باشد.

 

خواص و طبع آلوبخارا

طبع میوه آلوي سياه درجه اول سرد و درجه دوم تر است. آلو بخارا خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد. خواص آلو بخارا عبارتند از: رفع سردرد، رفع تب هاي صفراوي و تشنگي، کاهش حرارت قلب و درمان خارش بدن می باشد. الو بخارا به دلیل خاصيت تقطيع و تلطيف خود اخلاط فاسد را نرم كرده و از معده و روده خارج مي كند.

 

خواص انار

این میوه سرشار از انواع ویتامین ها و خواص زیادی برای حفظ سلامتی دارد. خواص انار برای: توليد كننده خلط صالح، باز كننده انسداد، مدر ادرار و نفاخ بوده، براي تقويت كبد و طحال، زردي، درد سينه و سرفه گرم، گرفتگي صدا و خارش مفيد است.

طبع انار

خواص و طبع میوه انجير

انجیر طبع گرم و تر دارد. میوه ای خوشمزه در فصل تابستان که دارای خواص بیشماری برای بدن است. نمونه ای از خواص انجیر عبارتند از: تسكين دهنده حرارت و تشنگي، عرق آور، ملين و مسهل، تقويت مغز و كبد، رفع انسداد كبد و طحال، صرع، وسواس و بواسير می باشد.

 

خواص انگور

انگور دارای انواع مختلفی است. این میوه به رنگ های زرد، قرمز، بنفش می باشد. اَنگور دارای خواص و فواید بیشماری مثل: توليد كننده خون صالح، تعديل كننده مزاج هاي غليظ، دفع كننده اخلاط سوداوی و سوخته و چاق كننده بدن می باشد.

غوره

غوره همان موه خشک شده انگور است که قبل از رسیدن کامل انگور چیده می شود. و مزه ای ترش دارد. خوردن این میوه موجب تسكين دهنده حرارت خون و صفرا، مقوي كبد و بدن می شود.

 

زردآلو

زردالو میوه ای مقوی که خواص زیادی برای سلامتی دارد. خواص زردآلو عبارتند از: باز كننده انسداد و ملين، تسكين  تشنگي، مسهل صفرا،رفع التهاب معده می باشد.

 

زيتون

بهترین نوع زیتون، زیتون سبز رسیده است. زیتون را با روش های مختلفی می توان مصرف کرد. این میوه را می توان همراه غذا و یا به عنوان زیتون پرورده و.. استفاده نمود. خواص و فواید زیتون برای سلامتی بسیار زیاد است. نمونه ای از خواص زیتون عبارتند از: تقویت معده، رفع تنگی نفس و مفید برای ریه می‌باشد.

 

گلابی

گُلابی خواص و فواید زیادی برای سلامتی دارد. خوردن گلابی برای تقویت كننده قلب و معده، تصفيه كننده خون، در رفع تشنگي، تنگي نفس و سوزش مثانه موثر و مفید است.

 

ليمو شيرين

لیمو شیرین میوه ای سرشار از ویتامین C و پراز خاصیت است. خوردن این میوه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سرماخوردگی بسیار مفید است. خواص لیمو شیرین عبارتند از: قطع كننده اخلاط لزج غليظ، رفع سردرد و سرگيجه، رفع تنگی نفس، مفید در التهاب معده و استفراغ صفراوی می باشد.

 

موز

موز میوه ای خوشمزه با طبع گرم و خشک است. که دارای خواص و ویتامین های زیادی برای سلامتی بدن می باشد. خواص موز برای بدن عبارتند از: چاق كننده، قابض و بر طرف كننده ضعف كليه، تولید خون غليظ، ملین سینه، رفع سرفه خشك و خشونت حلق می باشد. خوردن موز به صورت ناشتا مضر است.

 

نارنج

نارنج میوه ای پر خاصیت برای سلامتی است. از این میوه بیشتر برای طعم دادن به غذا، سالاد و.. استفاده می شود.خواص نارنج عبارتند از: مسهل، مدر صفرا، تسكين عطش و حرارت بدن می باشد. مصرف پوست خشک کرده نارنج برای رفع استفراغ و دردهای شکم و روده مفید است.

 

اثرات طـب علـوم میـوه

طب علوم میوه ها طبی قوی و قدرتمند است. با کمک طب علوم میوه در طب سنتی می توانیم، بسیاری از بیماری ها را با اصلاح مزاج درمان کنیم. در ادامه تعدادی از شفایافتگان از طب علوم میوه را می خوانید.

 

نام بیماری              تعداد مراجعین                تعداد شفا یافتگان

ایدز                            50                                    37

سرطان ها                 6300                                5721

دیابت                       3800                              بالای 3000

فشار خون               30000                              بالای 25000

بیماری های کلیه       3500                                  3000

عقیم و نازایی           1250                                تقریباً همه

سایر بیماری         2000000                               1800000

انواع مزاج در طب سنتی

منبع: تاثیرات شگفت انگیز میوه ها برای سلامتی


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.