دانستنی ها

گیاه دارویی پای خر

خواص گیاه پای خر: خلط آور، درمان بیماریهای نفسی مانند سرفه، ورم مجاری فوقانی تنفسی و آسم

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=250

 

نام گياه: پاي خر
نام علمي: TussilagoFarfara
خانواده: كاسني
نام‌هاي ديگر: پا خر، پا خري، فرفره، خرپا، علفسرفه، فخريون، قنجريون، سمالي، دولت‌الحمار، پادان، حشيشهالال، رجل‌الحمار
زمان گلدهي: اسفند و فروردين
زمان برداشت گل ها: اسفند و فروردين
برگ ها: ارديبهشت تا تير

پاي خر

گياهي خودرو با ريزوم ريشه دار است. در اوايل بهار ساقه‌هاي فلس داري از آن مي‌رويد و در انتهاي ساقه‌ها غنچه‌هاي گل زرد رنگي مي‌شكفند. پس از گل دادن برگهاي پنجه‌اي كه پشتشان كركدار است مي‌رويند. اين گياه به طور معمول در آسيا، اروپا و آفريقا در خرابه‌ها و اطراف نقاط مسكوني خصوصا در نقاط مرطوب مي‌رويد. از قديم الايام از اين گياه براي تسكين_سرفه كه نام لاتين آن نيز نشان دهنده همين امر است (توسين يعني سرفه) استفاده مي‌شده است. در اوايل بهار غنچه‌هاي اين گياه را همراه با مقدار خيلي كمي از دمگل آن جمع آوري مي‌كنند كمي بعد برگ‌هاي جوان و سالم آن را نيز مي‌چينند. سپس آنها را روي يك شبكه توري (طوري كه دمبرگ‌ها روبه بالا قرار گيرند) پهن و خشك مي‌كنند. هردو اندام حاوي لعاب، نوعي اسانس روغني و تانن و گليكوزيدي تلخ هستند مقدار زياد لعاب (موسيلاژ) موجود در اين گياه باعث شده كه از آن به عنوان خلط_آور در جوشانده‌ها استفاده شود كه براي مداواي بيماري‌هاي_دستگاه_تنفسي (سرفه، ورم_مجاري_فوقاني_تنفسي، آسم) تهيه مي‌شوند هم چنين در تركيبات جوشانده‌هاي مدر، قابض و تقويت كننده مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جوشانده آن در حمام‌ها و كمپرس‌ها براي زخم‌هاي كه دير التيام مي‌يابند، اولسرها، ناراحتي‌ها و تحريكات پوستي به كار مي‌برند. برگ‌هاي تازه آن را كه خوب شسته شده باشند در كمپرس‌ها براي مداواي آماس ها، دردهاي مفصلي، غدد متورم و ورمهاي وريدي استفاده مي‌كنند.

موارد منع مصرف و احتياط:

1-مصرف طولاني مدت اين گياه به مدت بيش از 4 تا 6 هفته در سال به دليل وجود آلكالوئيد پيروليزيدين كه سميت كبدي دارد و به خصوص آلكالوئيد سرطان‌زاي سنكركين موجود در گل‌ها ممنوع است.
2-در افراد با سابقه بيماري_كبدي به دليل سميت كبدي آلكالوئيدها منع مصرف دارد.
3-مصرف آن در كودكان ممنوع است.

مصرف در بارداري:

مصرف اين گياه به دليل اثرات سقط_آوري در بارداري ممنوع است و وجود آلكالوئيد پيروليزيدين با سميت كبدي كه ممكن است باعث مرگ جنين به دليل بيماري انسداد رگ‌ها شود. اين مسئله به صورت گزارش موردي در انسان ديده شده است.

منبع: کتاب گیاهان دارویی

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.