دانستنی هاطب سنتی

آداب تغذيه در طب سنتي

آداب تغذيه در طب سنتي - توصیه های عطارگرام جهت آداب تغذیه در طب سنتی

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=713

 

آداب تغذيه در طب سنتي

توصیه های عطارگرام جهت آداب تغذیه در طب سنتی

غذا هم شفا، هم بلا است.

خداوند براي تمام موجودات عالم غذاهايي مطابق با ساختار بدن آن‌ها آفريده كه هر موجودي برحسب نوع ساختار بدن و نياز خود براي رشد، نمو و سلامتي از غذاي خاص خود استفاده مي‌كند.

در بين موجودات عالم، ساختار بدن انسان به دليل آن كه جايگاه ويژه‌اي در عالم خلقت دارد مهم‌تر و پيچيده‌تر است، بنابراين نوع_تغذيه انسان نيز داراي قواعد منظمي است. به بياني ديگر در خلقت انسان و غذاي او رمز و رازهاي فراواني نهفته است كه جزئي از قوانين آفرينش است. اگر انسان براساس اين قواعد تغذيه كند به سمت سلامتي حركت مي‌كند، اما اگر در خلاف جهت اين نظم گام بردارد به سمت بيماري پيش خواهد رفت. اين قواعد را در طب_سنتي ايران آداب تغذيه مي‌گويند. سلامتي مردم ايران در طول هزاران سال، تنها در ايران و با تكيه بر دانش و علم پزشكي اين سرزمين حفظ شده است. حكماي ما در مكتب عظيم طب ايراني با مطالعه، تحقيق و كسب تجربه به رمز و راز دانش تغذيه پي برده‌اند و آن را به كار بسته‌اند. ارزش اين دانش نجات‌بخش، با گذشت زمان هر چه بيش‌تر آشكار مي‌گردد. و امروزه سازمان بهداشت جهاني بر آن است تا از اين انديشه‌هاي ژرف به بهترين شكل استفاده كند. در كشور ما درحال حاضر طب سنتي ايران در سطح تخصص در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي آموزش داده مي‌شود كه اين اتفاق خجسته را بايد به فال نيك گرفت.

نوع غذا

مزاج_غذا را بشناسيد و براساس مزاج انتخاب و ميل كنيد.
در يك نگاه كلي خانم‌ها داراي مزاج_سرد_و_تر نسبت به آقايان و آقايان داراي مزاج_گرم_و_خشك نسبت به خانم‌ها هستند. آن‌هايي كه مزاج گرم دارند غذاهاي سرد بيش‌تر و غذاهاي گرم كمتر ميل كنند و آن‌هايي كه مزاج سرد دارند غذاهاي گرم بيش‌تر و از غذاهاي سرد كمتر ميل كنند.
مزاج خود را از پزشك طب سنتي سوال كنيد.

غذا حتما طبيعي باشد و مواد افزودني به هيچ عنوان نداشته باشد.

غذاي حيواني كمتر و غذاي گياهي بيش‌تر ميل كنيد.

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

از غذاي سرخ كردني پرهيز كنيد غذاي آب‌پز و كبابي بيش‌تر استفاده كنيد.

نان سنگك، روغن حيواني، آب چشمه و نمك طبيعي ميل كنيد.

از آب يخ، غذاهاي بازاري و غذاهاي فريز شده و كنسروي پرهيز كنيد.

به جاي سالاد بيش‌تر سبزيجات مصرف كنيد.

در هر فصل غذاي آن فصل را ميل كنيد.

ظرف غذا

بهترين ظروف براي غذا، از جنس روي، استيل، ظروف_مسي و ظروف_سنگي است و براي آب، كوزه بهترين است.
به هيچ عنوان از ظروف تفلون و پلاستيكي استفاده نكنيد.
بلكه از ديگ مسي، سماور و قاشق برنجي، ملاقه و كفگير آهني، سفره‌ي پارچه‌اي از نخ طبيعي و ليوان شيشه‌اي يا كاسه‌ي برنجي براي نوشيدن آب و بشقاب مسي برنجي استفاده كنيد.
هم‌چنين اگر ظروف مسي قلع اندود نباشد خطرناك است. امروز به جاي ظروف از جنس روي، آلومينيوم مورد استفاده است كه بسيار سمي است.

نحوه‌ي پخت غذا

با عشق مواد_غذايي را تهيه كنيد. با من وجودي خود آشپزي كنيد. غذا را به آهستگي و با عشق و علاقه بپزيد. در حين غذا پختن به ياد خداوند باشيد. عصبانيت درهنگام غذا پختن بر كيفيت آن تاثير مي‌گذارد. به هيچ عنوان از فر يا زودپز استفاده نكنيد. غذايي كه روي آتش طبيعي پخته شود بي‌نظير است اگر در آپارتمان زندگي مي‌كنيد در هفته يك‌بار غذاي‌تان را در طبيعت و روي آتش بپزيد.

نحوه‌ي غذا خوردن

غذا خوردن را با نام و ياد خدا آغاز كنيد.
غذا را با دست ميل كنيد.
خيلي آهسته غذا بخوريد.
غذا را خوب بجويد.
وسط غذا در حد امكان آب ننوشيد.
بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز نكشيد.
بدون كفش و با لباس راحتي غذا ميل كنيد.
قبل از سير شدن از غذا دست بكشيد

منبع: کتاب چه بخوریم، چگونه بخوریم، چه زمانی بخوریم


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.