بیماری های زناندانستنی هامشکلات

درمان تخمدان پلی کیستیک در طب سنتی

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک وضعیت رایج است که به عدم تعادل هورمونی زنان در سن باروری مربوط می‌شود. همچنین محققان انسولین را به PCOS مرتبط می‌کنند، زیرا بسیاری از زنان مبتلا به این شرایط انسولین زیادی درون بدنشان دارند.

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=4194

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک وضعیت رایج که به عدم تعادل هورمونی زنان در سن باروری مربوط می‌شود. همچنین محققان انسولین را به PCOS مرتبط می‌کنند، زیرا بسیاری از زنان مبتلا به این شرایط انسولین زیادی درون بدنشان دارند. سطوح بالای انسولین باعث می‌شود تخمدان بیشتر هورمون مردانه تولید کند. تا انتها با عطار گرام سایت مرجع طب سنتی همراه باشید تا با علت و روش های درمان تنبلی تخمدان با طب سنتی بیشتر آشنا شوید.

 

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان نوعی کیسه پر از مایع است که درون بافت تخمدان یا روی سطح آن ایجاد می‌شود. تخمدان اندامی به اندازه بادام که دو طرف رحم قرار دارد. این کیسه محلی که تخمک‌ها درون آن تولید و بالغ می‌شوند. و نهایتا به داخل لوله‌های فالوپ رها می‌شوند.

بسیاری از زنان طی مرحله‌ای از عمر خود مبتلا به کیست تخمدان می‌شوند. طی بسیاری از موارد کیست تخمدان مشکلات خاصی ایجاد نمی‌کند و بی‌ضرر بوده و بدون نیاز به درمان خاصی پس از چند ماه خود به خود برطرف می‌شوند. با این حال در مواردی، خصوصا اگر کیست تخمدان پاره شود، می‌تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد مانند درد لگن، احساس پری یا سنگینی در شکم و ورم.

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، که طی آن کیست تخمدان به طور مکرر ایجاد می‌شود، معمولا همراه با دیابت و مقاومت نسبت به انسولین است.

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

 

خطرات و علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

این شرایط منجر به مشکلی مانند تغییرات چرخه قاعدگی، کیست بر تخمدان ها و مشکلات بارداری می‌شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد علائمی نظیر پریود بی نظم یا طولانی مدت، رشد موی صورت و بدن، افزایش وزن، آکنه، پوست چرب، ریزش مو و یا ریزش موی مردانه شود. نشانه ها و علائم و علت ایجاد این بیماری از یک فرد به فرد دیگر متفاوت هستند.

این اختلال غدد درون ریز با افزایش خطر افزایش مقاومت انسولین، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری های قلبی همراه است. بنابراین، تشخیص زودهنگام PCOS بسیار مهم است. اگرچه هیچ درمانی برای این مشکل وجود ندارد، اما می‌تواند کنترل شود. برخی درمان های طبیعی ساده، داروها و شیوه های زندگی می‌توانند به مدیریت نشانه ها و کاهش عوارض کمک کنند.

 

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک معلوم نیست برخی دختران و زنان مبتلا به این بیماری، درون بدن خود تستوسترون اضافی تولید می‌کنند. تستوسترون به طور معمول به عنوان یک هورمون مردانه قلمداد می‌شود.

افزایش بیش از میزان طبیعی سطح تستوسترون، باعث رشد موهای زائد و آکنه می‌شود و این خود علتی برای ایجاد تخمدان پلی کیستیک می‌باشد. همچنین ممکن موجب دوره‌های نامنظم قاعدگی بشود. در بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاومت به انسولین وجود دارد. همین علت باعث می‌شود که سطح قند خون (گلوکز) افزایش یابد.

این وضعیت ممکن منجر به تولید بیشتر هورمون تستوسترون، افزایش اشتها و ابتلا به دیابت نوع دوم گردد.

وراثت: این بیماری گاهی اوقات در افراد یک خانواده بروز می‌کند.

رشد غیر نرمال جنینی: مواجهه زیاد با هورمون‌های مردانه در طول دوره جنینی می‌تواند ژن‌ های نرمال را به طور همیشگی از عمل طبیعی خود باز دارد.

 

عوارض تنبلی تخمدان

  • از عوارض تنبلی تخمدان می‌توان به دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، کلسترول غیر نرمال، تری گلیسرید بالا یا کاهش کلسترول خوب اشاره کرد.
  • سطح بالای پروتئین C که یکی از شاخص‌ های بیماری‌ های قلبی است.
  • سندرم متابولیک (مجموعه‌ای از علایم و نشانه‌ها که سبب ریسک بالای ابتلا به بیماری‌ های قلبی می‌شوند)
  • کبد چرب غیر الکلی (التهاب شدید کبد که به علت تجمع چربی درون آن رخ می‌دهد)
  • قطع تنفس طی خواب (آپنه)
  • خونریزی‌های غیر معمول رحمی، سرطان دیواره رحم (سرطان آندومتر)
  • دیابت بارداری یا فشار خون بالای بارداری

 

روشهای طب سنتی برای درمان تخمدان پلی کیستیک

 

گیاه پنج انگشت

به منظور درمان تخمدان پلی کیستیک با داروهای گیاهی طب سنتی از گیاه پنج انگشت استفاده کنید. گیاه پنج انگشت برای کنترل بیماری سندرم تخمدان پر کیست بسیار مؤثر می‌باشد. برای این منظور، می‌بایست حداقل ۳ تا ۴ ماه آن را مصرف کنید تا نتایج را مشاهده کنید.

 

عصاره ی نخل اره ای

از جمله داروهای گیاهی طب سنتی برای تنبلی تخمدان ها عصاره ی نخل اره ای است که فعالیت ضد آندروژنی داشته و می‌تواند برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک مفید می‌باشد.

 

درمان تخمدان پلی کیستیک با روغن زنجبیل

ماساژ تخمدان ها هر شب با روغن زنجبیل یا گزنه به عنوان روشی  طبیعی و موثر از طب سنتی برای درمان تخمدان پلی کیستیک می‌تواند کمک کننده باشد.

 

جوشانده دم گیلاس

برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در طب سنتی به مدت یک ماه جوشانده دم گیلاس، کاکل ذرت و تخم هویج روزی ۳ لیوان مصرف کنید.

 

بادکش گرم و خشک

بادکش گرم و خشک نواحی تخمدان، کمر، کتف و ناحیه تیروئید روش پیشنهادی برای درمان تخمدان پلی کیستیک با طب سنتی است.

 

درمان تخمدان پلی کیستیک با شیرین بیان

به منظور درمان تخمدان پلی کیستیک با داروی گیاهی طب سنتی شیرین بیان می‌تواند کمک کننده باشد. شیرین بیان برای درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک و بهبود نظم قاعدگی و باروری مؤثر است. این گیاه همچنین از کبد و بافتهای غشایی معده و مسیرهای تنفسی حفاظت می‌کند.

 

عرق رازیانه

عرق رازیانه خواص و فواید بسیاری در طب سنتی دارد و برای درمان تنبلی تخمدان و سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر می باشد. به مدت چهل شب شبی یک لیوان عرق رازیانه را همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیر از زمان قاعدگی مصرف کنید.

 

سیاه دانه و عسل برای تنبلی تخمدان

ترکیب سیاه دانه و عسل خواص و فواید بسیاری دارد و از رایج ترین داروهای گیاهی طب سنتی برای درمان تنبلی تخمدان ها و سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌باشد. و برای بسیاری از بیماری ها تجویز می‌شود. مقداری عسل و سیاه دانه نیم‎کوب را با هم مخلوط کنید و روزانه دو قاشق مرباخوری (صبح و شام) میل نمایید.

 

جوشانده پیاز برای درمان تنبلی تخمدان

جوشانده پیاز به رشد تخمک و حامله شدن با طب سنتی کمک می‌کند. برای تخمدان پلی کیستیک، کیست های ریز تخمدان و همچنین منظم شدن پریود درمان خوبی است. روش پیاز درمانی برای تنبلی تخمدان به شرح زیر است.

۱.۵ تا ۲ لیوان آب بدون کلر را بجوشانید و پوست بیرونی و شکننده پیاز را جدا کنید. سپس پیاز را به ۴ یا ۵ قسمت تقسیم کرده و به آب دَر حال جوش بریزید. درب آنرا بگذارید و اجازه دهید برای ۵ دقیقه بجوشد. پیازها را از آب جدا کنید و هنگامی که ولرم شده است بنوشید. این جوشانده را قبل از صبحانه و بعد از نهار یا یک بار قبل از شام و یک بار قبل از خواب به صورت تازه تهیه شده بخورید.

این جوشانده را تا ۱۵ روز، روزی دوبار به صورت تازه میل کنید. برای شروع درمان می‌توانید از ۲ روز بعد از اتمام قاعدگی شروع کرده و به مدت ۱۵ روز ادامه دهید و یا از ده روز مانده به قاعدگی به مدت ۱۵روز همین روش را انجام دهید.

۱۵ روز مداوم انجام بدهید بعد ۷ روز استراحت کنید و دوباره ۱۰ روز مداوم انجام بدهید و ۷ روز استراحت کنید. به همین صورت به مدت سه ماه انجام دهید. طی مدت انجام این درمان ترشحات سفید و زرد افزایش می‌یابد. این به خاطر تمیز شدن بدنتان است نگران نباشید. این روش پیاز درمانی برای تنبلی تخمدان را طبق دستور داده شده پیگیری کنید.

 

درمان تخمدان پلی کیستیک با ورزش

درمان تنبلی تخمدان با ورزش منظم می‌تواند علاوه بر درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک به کاهش وزن شما در طب سنتی کمک کند. همچنین موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی گردد. ورزش شنا به مدت یک ماه، سه روز دَر هفته به همراه کاهش وزن کمک شایانی به درمان بیماری شما می‌‌کند.

 

رژیم غذایی سالم

پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری در طب سنتی برای درمان طبیعی تخمدان پلی کیستیک و کاهش وزن مفید است. در انتخاب رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک کربوهیدرات‌ هایی را انتخاب کنید که حاوی فیبر بالایی هستند. هر چه فیبر موجود غذا بیشتر باشد، سرعت هضم آن کندتر می‌شود. و قند خون هم به آهستگی بالا می‌رود.

کربوهیدرات‌ های با فیبر بالا شامل نان‌ها و غلات و ماکارونی سبوس دار، بلغور، جو، برنج قهوه‌ای و حبوبات است. مصرف کربوهیدرات‌ های ناسالم و ساده مثل نوشابه، آبمیوه‌های صنعتی، کیک، آبنبات، بستنی، کیک، کلوچه و دونات را در رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک محدود کنید.

تنبلی تخمدان چیست؟


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.