طب سنتیگیاهان دارویی

گیاه دارویی بابونه آلمانی

خواص بابونه: اسانس روغنی گیاه بابونه ضد عفونی کننده، معرق، مسکن، ضد التهاب، قاعده آور، اشتها آور و آرام بخش

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=246

 

نام گياه: بابونه آلماني
نام علمي:MatricariaChamomilla
خانواده: كاسنيAstraceae
نام‌هاي ديگر: بابونه، بابونج، بابونه صغير، بابونق، بابونك، افحوان، بابونه صمراتي، بستان افروز، افحوان اصغر، عين القط، عين البقر
زمان گلدهي: ارديبهشت تا اواخر خرداد
زمان برداشت: ارديبهشت، خرداد

بابونه آلماني

گياهي است با طبيعت گرم و خشك، علفي، يكساله با ساقه افراشته و منشعب كه برگ هايش بسيار منقسم است و گلها در رأس ساقه و شاخه‌ها قرار دارد. گل‌هاي مياني نهنج لوله‌اي و زرد رنگ و گلهاي كناري زبانه‌اي و سفيد رنگ است. اين گياه در نقاط مختلف اروپا، آسيا و آمريكاي شمالي مي‌رويد. نوع اصلاح شده آن به دليل خواص دارويي كشت مي‌شود. قسمت مورد استفاده و دارويي اين گياه گل‌هاي آن است و كار چيدن گل‌ها را وقتي هوا خوب است 3 تا 4 بار در سال انجام مي‌دهند. غنچه‌ها رادر لايه‌هاي نازك پهن مي‌كنند و در سايه يا در خشك كن با حداكثر 35 درجه سانتي گراد حرارت خشك مي‌كنند گلها محتوي اسانس روغني كه شامل آزولن، كامازولن، بيزابولول، فلاون‌ها (مواد رنگي)، گليكوزيدهاي كوماريني و تعداد زيادي مواد ديگر مي‌باشد. گلهاي بابونه اثر ضد_تورمي، ضد_عفوني_كننده، معرق، مسكن، ضد_التهاب، قاعده_آور، اشتها_آور، مقوي عمومي و آرام_بخشي دارند. بابونه از گياهان دارويي است كه خصوصا در طب كودكان مورد مصرف زيادي دارد. دم كرده آن به مقدار يك قاشق سوپخوري در يك ليتر آب براي درمان گريپ (تعريق كننده و آرام كننده)، ناراحتي‌هاي معده- روده‌اي يا اسهال به كار ميرود. خصوصا اثر ضد_عفوني كننده آن در درمان_ورم‌هاي_مجاري_ادرار موثر است. در مصارف خارجي از بابونه براي تهيه كمپرس‌ها و حمام‌ها براي زخم هايي كه به سختي درمان مي‌شوند استفاده مي‌گردد.

موارد منع مصرف و احتياط:

1-از مصرف دم كرده گل‌ها در نزديكي چشم خودداري شود چون ممكن است موجب تحريك شود.
2-موارد نادري از افزايش حساسيت_آلرژيك به صورت واكنش‌هاي پوستي در مصرف گل‌هاي اين گياه گزارش شده است.
3-بابونه ممكن است موجب درماتيت تماسي شود مخصوصا در هنگام آفتاب گرفتن در چمن مرطوبي كه گل‌هاي تازه بابونه در آن روئيده است.

مصرف در بارداري:

به دليل اثرات قاعده آوري و سقط_آوري مصرف در دوران_بارداري ممنوع است.

تداخلات دارويي:

1-عصاره مايع گل‌هاي بابونه دارويي از زخم ناشي از مصرف اتيل الكل جلوگيري مي‌كند در حالي كه تركيب بيزابولول موجود در اسانس يا روغن فرار آن از زخمي كه به وسيله ايندومتاسين ايجاد مي‌شود پيشگيري مي‌كند.
2-بابونه ممكن است اثر داروهاي ضد انعقادي را افزايش دهد بنابراين با احتياط مصرف شود

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...

توضيحات: بابونه موجود در بازار علاوه بر بابونه آلماني از گونه‌هاي ديگر بابونه نيز مي‌باشد.
مثل بابونه رومي، بابونه گاوي كه از لحاظ شدت خواص دارويي با هم تفاوت هايي را دارند مثلا بابونه گاوي خاصيت ضد تورمي ندارد.


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

لیلا عباسی

اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته مترجمی زبان انگلیسی و کاردانی رشته حسابداری می باشم و با توجه به علایق شخصی به امید سالم زیستن و سالم ماندن از سال 1388 مطالعات خودم را در زمینه طب سنتی آغاز کرده ام و اکنون در خدمت تمامی هموطنان عزیزم هستم تا آنها نیز سالم زندگی کنند و سالم بمانند. به امید روزی که همه مردم تن و روحی سالم داشته باشند چرا که لازمه سالم زیستن داشتن تن و روحی سالم است.

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.