بیماری های مرداندانستنی ها

عوامل تاثیر گذار بر سلامت اسپرم

اسپرم به سلول های جنسی موجود در فرد یا موجود مذکر می‌گویند که توسط غده های جنسی یا همان بیضه ها تولید می‌شود.

لینک کوتاه این مطلب:
https://atargram.ir/?p=4074

 

اسپرم به سلول های جنسی موجود در فرد یا موجود مذکر می‌گویند که توسط غده های جنسی یا همان بیضه ها تولید می‌شود. اسپرم در بدن مردان توسط بیضه ها تولید می‌شود (شروع به کار می‌کند) و پس از تکامل در اپیدیدیم، با منی از بدن خارج می‌شود. در ادامه با عطار گرام سایت مرجع طب سنتی همراه باشید تا با عوامل موثر بر سلامتی اسپرم، نحوه تحرک و علت کاهش آن آشنا شوید.

 

تولید اسپرم در چه زمانی آغاز می‌شود؟

تولید اسپرم‌ها در مردان زمانی شروع می‌شود که فرد به بلوغ برسد. در بیضه ها با سرعت ۱۲۵ میلیون اسپرم در روز آغاز می‌شود.

 

کاهش تولید اسپرم

از علت هایی که می‌توان روی کاهش تولید اسپرم تاثیر بگذارد می‌توان به مواردی همچون:

جهت ارتباط با مشاوران عطارگرام کلیک کنید...
 • سیگار
 • اضافه وزن
 • تغذیه
 • هرچیزی که باعث گرم شدن بیضه ها شود که مثلا می‌توانیم به نشستن طولانی مدت اشاره کرد.

ورزش تاثیر زیادی روی تولید اسپرم را دارد به نحوی که مردانی که در روز بیش از ۱۵ ساعت ورزش می‌کنند و یا تحرک دارند حدود ۷۳ درصد نسبت به مردان کم تحرک اِسپرم تولید می‌کنند. شاید از خودتان بپرسید کاهش تولید این ماده در مردان لزوما به ضعف قدرت باروری منجر می‌شود؟ جواب خیر است به ضعف قدرت باروری منجر نمی‌شود. اسپرم‌ها هم در بدن زن حدود ۴ تا ۵ روز زنده می‌ماند ولی خارج بدن مدت کوتاهی زنده می‌ماند.

 

سلامت مردان بر کیفیت اسپرم

معمولا کیفیت اسپرم مردان از ۴۰ سال کمتر سالم تر است. سیگار نکشیدن، دوری کردن از گرما، دوری از استرس، کم نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار مثل نوشابه و قهوه و… و رعایت کردن تاثیر زیادی بر سلامت و تقویت اسپرم دارد.

 

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اسپرم‌هایی که موفق به لقاح با تخمک می‌شوند، علاوه بر سریع‌تر شنا کردن و انتخاب یک مسیر مستقیم، رقبای خود را مسموم هم می‌کنند. محققان دریافتند که اسپرم‌ها در شیوه شنا کردن متفاوتند. نحوه شناکردن و جهت‌گیری یک اسپرم به ژنتیک و پروتئینی موسوم به RAC1 بستگی دارد. تاکنون باورهای عامه مردم بر این اساس بوده است. که لقاح اسپرم‌ها با تخمک تنها وابسته به شانس است. اما اکنون با توجه به تحقیقات به دست آمده محققان بر این باورها جامه غلط پوشانده و تکذیب کرده اند.

 

عوامل تاثیر گذار بر سلامت اسپرم‌ها

 • تحرک
 • حجم
 • شکل
 • توانایی اتصال به غشا تخمک
 • توانایی عبور از مخاط دهانه رحم و تبدیل آن به تخم
 • واکنش آکروزوم
 • داشتن کروموزوم‌های طبیعی

 

مشکلات موجود در مایع منی

علت اصلی که منجر به ناباروری در مردان می‌شود، درصد قابل توجهی ازآن به دلیل مشکل و اختلال در مایع منی است. این مشکلات عبارتند از :

 • تعداد کم اسپرم یا الیگواسپرمی
 • تحرک کم اسپرم‌ها یا آستنوسپرمیا یا آستنوزواسپرمی
 • شکل غیرطبیعی اسپرم ها یا تراتواسپرمیا

 

تحرک اسپرم‌ها

تحرک اسپرم‌ها، به معنای توانایی حرکت اسپرم درمایع منی است. حرکت ضعیف اسپرم‌ها با عنوان نام پزشکی  آستنوزواسپرمی نیز بیان می‌شود. اسپرم‌ها سلول هایی متحرک هستند.

 

نوع حرکت و تحرک اسپرم‌ها

اسپرم‌های متحرک دارای دو نوع حرکت هستند که عبارتند از:

 1. تحرک پیشرونده (Progressive motility Grade A)به حرکت اسپرم‌هایی که در یک خط مستقیم یا دایره‌های بزرگ شنا می‌کنند گفته می‌شود.
 2. تحرک غیرپیشرونده (Non-progressive motility Grade B)به حرکت اسپرم‌هایی اطلاق می‌شود که به صورت مستقیم شنا نمی‌کنند و یا در دایره‌های کوچک حرکت می‌کنند.

 

انزال و درصد وجود اسپرم در آن

در یک نمونه انزال نرمال حداقل ۴۰ درصد اسپرم‌ها باید دارای حرکت یا به عبارتی متحرک باشند، با احتساب حرکت های غیر پیش رونده، وجود حداقل ۳۲ درصد اسپرم‌ها دارای حرکت پیش رونده لازم است.

 

علت کم تحرکی اسپرم

علت کم تحرکی و کاهش اسپرم رابطه بسیار زیادی با بیضه ها و آسیب هایی که به بیضه ها وارد می‌شود دارد. زیرا بیضه ها وظیفه تولید اسپرم را برعهده دارد. و اگر آسیبی به این عضو از بدن وارد شود باعث بروز مشکلاتی در تحرک اسپرم‌ها می‌شود. در نهایت باعث بروز ناباروری در زوجین می‌شود. حالا باید بیان کنیم که چه مشکلاتی باعث بروز آسیب به بیضه ها می‌شود. این مشکلات عبارتند از :

سرطان بیضه

جراحی بیضه

عفونت

مشکلات مادر زادی بیضه

ضربه

همچنین استفاده ی طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک (کورتون ها) می‌تواند تعداد اسپرم و تحرک اسپرم‌ها را کاهش دهد.

حشیش و کوکائین و همچنین برخی داروهای گیاهی نیز می‌توانند بر کیفیت اسپرم‌ها تأثیر بگذارند.

واریکوسل ( رگ‌های بزرگ شده و برجسته در بیضه ) نیز از علل کم تحرکی اسپرم‌ها است.

وجود یک اختلال ژنتیکی و یا یک بیماری پزشکی تشخیص داده نشده نیز موثر خواهد بود.

سبک زندگی و عوامل محیطی نیز نقش مهمی در تحرک اسپرم دارند. به عنوان مثال: مصرف سیگار با کاهش تولید اسپرم‌ها مرتبط است ( به خصوص اگر مصرف سیگار فرد به بیش از ۱۰ عدد در طول روز برسد).

اِسپرم چیست؟


 
کانال مشاوره طب سنتی و تغذیه:
مشاوره طب سنتی و تغذیه مشاوره تلگرامی

  حدیث مشورت
قبل از قرن حاضر و توسعه علوم، بشر قرن های متمادی با استفاده از گیاهان اقدام به درمان بیماری ها می نمود.
داروهای گیاهی و گیاهان دارویی اگر در مقدار مناسب و به اندازه مصرف شود؛ هیچ ضرری نخواهند داشت اما بهرحال توصیه عطارگرام به شما این است که از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی (چه گیاهی و چه شیمیایی) خودداری کرده و حتما با افراد خبره طب سنتی یا پزشک مشورت نمایید؛ بویژه اگر درحال مصرف داروهای شیمیایی هستید، مصرف برخی داروهای گیاهی می تواند تاثیر داروها را بیشتر نماید و همچنین برخی داروهای گیاهی می توانند تاثیر داروهای شیمیایی را خنثی کنند.

نمایش بیشتر
رفع مسئولیت مهم!

نوشته های مشابه

شما هم نظر بدید...

دکمه بازگشت به بالا

Registration

Forgotten Password?

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:

مسدود کننده تبلیغات شناسایی شد

لطفا جهت حمایت از ما، مسدود کننده تبلیغات را غیر فعال کنید. هزینه های تولید محتوای وبسایت از طریق تبلیغات تامین میشود و این ضرری به شما نخواهد زد.